با این تمرین ها آلزایمر را از خود دور کنید !

: با این تمرینا فراموشی رو از خود دور کنین !

: تمرینی واسه دور کردن فراموشی 

پیشگیری از فراموشی  , مریضی فراموشی مریضی چیزی بالاتر از خاطرات شما رو سرقت میکنه. این مریضی توانایی شما در انجام وظایف ساده رو هم کاهش داده و چیزی جز سرگشتگی، ناامیدی و متکی بودن به بقیه واسه مراقبت از خودتون رو بر جای نمی ذاره.

چیجوری از فراموشی جلوگیری کنیم ؟

به گزارش تالاب به نقل از “ایزی هلث آپشنز”، فقط در ایالات امریکا پنج و نیم میلیون نفر به فراموشی گرفتار هستن. ودر شرایطی که شاید فکر کنین توانایی مقابله و شکست دادن این مریضی موجود نیس، اما شما به طور کامل هم ضعیف نیستین.

یافته های مطالعه ای نوین نشون داده، آدمایی که در راه فراموشی قراردارند ممکنه در مراحل اولیه در پردازش چیزی که به نام حافظه معنایی – اطلاعات براساس علم – شناخته میشه، دچار مشکل باشن.

در حافظه معنایی تجارب نوین جایی ندارن. عوضش، حافظه معنایی اون چیزیه که در طول زندگی خود درباره زندگی و دنیا دور و بر خود فرا گرفتین.

وقتی که می خواید چیزای خاصی راکه فرا گرفتین به یاد بیارین، مانند نام پایتخت فرانسه، اسامی رنگا، صداهای حروف، یا چگونگی بستن دکمه های یه پیراهن، شما از حافظه معنایی خود استفاده می کنین.

و به گفته محققان، باخبر شدن از افت در حافظه معنایی قبل از مریضی فراموشی فوق العاده مهمه، چون ممکنه امکان تقویت این ارتباطات پردازش معنایی از راه تمرین وجود داشته باشه.

کدوم بزرگتره… یه مورچه یا یه خونه؟

بیشتر تحقیقات درباره مریضی فراموشی و اولین مرحله اون – مشکل شناختی ناچیز «MCI» – بر این که مریضی چیجوری بر حافظه کوتاه مدت تاثیر میگذاره، متمرکز بودن.

این تا وقتی بود که متخصصین بالینی، مانند پزشکان و پرستاران، که تجربه تعامل با بیماران رو داشتن، این موضوع رو گزارش کردن که بنظر میرسه بیماران گرفتار به مشکل شناختی ناچیز در پردازش علم معنایی دچار مشکل هستن و برهمین پایه محققان عزمشونو جزم کردن تا بررسیای دقیق تری دراین زمینه دارا باشن.

طی یه تحقیق 25 مریض گرفتار به مشکل شناختی ناچیز، 27 مریض گرفتار به مریضی فراموشی و 70 نفر که از نظر شناختی دچار مشکلی نبودن، بررسی شدن.

محققان عزمشونو جزم کردن درک شرکت کنندگان از اندازه رو واسه امتحان توانایی به کار گیری اطلاعات معنایی به خاطر قضاوت بین دو مجموعه از حقایق، مانند کدوم بزرگتره: یه کلید یا یه مورچه، و یه کلید یا یه خونه، رو آزمایش کنن.

اونا تفاوتایی بزرگ بین گروه سالم از نظر شناختی، گروه بیماران گرفتار به مشکل شناختی ناچیز و بیماران گرفتار به فراموشی، که کندترین کارکرد رو در ارائه جواب به پرسشای مطرح شده داشتن، رو دیدن.

بعد، محققان با نشون دادن عکس یه مورچه و یه خونه بزرگ یا یه مورچه بزرگ و یه خونه کوچیک تحقیق خودرا ادامه دادن. اینبار، بیماران گرفتار به مشکل شناختی ضعیف و فراموشی مشکلی در ارائه جواب به بخش اول آزمایش نداشتن و قادر به انتخاب خونه در جواب به این سوال که کدوم بزرگتره بودن. اما درصورت ابهام در تصویر – اندازه مورچه به بزرگی خونه کوچیک بود – اونا دچار سردگمی شده، جواب اشتباه ارائه می کردن یا زمان بیشتری طول میکشین تا به جواب درست برسن.

تمرین دادن حافظه معنایی

خبر خوب اینه که شما می تونین حافظه معنایی خودرا تمرین و پیشرفت بدین، و انجام اینکار ممکنه به جلوگیری از نشونه های نابودی شناختی کمک کنه.

از جمله این تمرینات میشه به موارد زیر اشاره کرد:

تمرینات یادآوری

بهترین تمرینات واسه درمون حافظه معنایی به یاد آوردن یه سری از واژه ها و افزایش تعداد و سختی اونا هستش. مثلا، تلاش کنین نام تموم استانای ایران رو به خاطر بسپارین، بعد مرکز هر استان، و پس ازآن به سراغ قاره ها و کشورای دیگه برید.

یاد گرفتن زبانی نوین

یاد گرفتن زبانی نوین نیازمند گسترش و یاد گرفتن واژگان نوین، قوانین دستور زبون نوین و ساختارهای جمله نوینه. دراین شرایط حافظه معنایی بطور همیشگی مورد استفاده قرار گرفته و تقویت میشه.

جواب به پرسشا

یکی از دوستان یا یکی از اعضای خونواده شما می تونه یه سری از پرسشا مانند این که اسامی ماه های سال چه هستن، یا اعداد بین 1 تا 15 چه هستن رو واسه شما بنویسه. هم اینکه، اونا می تونن جملات ناقص رو در اختیار شما بذارن تا اونا رو کامل کنین. مثلا، “لیمویی رنگ …”، “پایتخت کشور آمریکا …”، و چیزای دیگه ای به جز اینا.

حل جدول کلمات متقاطع

مثل مورد قبل، حل کردن جدول کلمات متقاطع موجب به یاد آوردن اطلاعات در حافظه معنایی واسه جواب به پرسشا میشه.

حافظه معنایی بشما اجازه میده از چگونگی کارکرد دنیا دور و بر خود و چگونگی انجام وظایفی که در طول روز باید به اونا رسیدگی کنین، از درست کردن صبحونه تا مصرف دارو و تمیز کردن خونه، بدونین.

و افت این حافظه میتونه نشونه ای از حرکت در راه دچار شدن به مریضی فراموشی باشه. اقدامات لازم رو حالا انجام بدین و حافظه معنایی خودرا تقویت کنین تا از نظر شناختی در زندگی خود شرایط مطلوبی داشته باشین.

.

منبع : talab.org

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *