با این خوراکی ها بعد از تعطیلات | بدن تان را سم زدایی کنید | تغذیه سالم

اگه بعد از تعطیلات احساس سنگینی می کنین معنی اش اینه که بدنتون نیاز به تمیزکاری و سم زُدایی داره.
تعطیلات عید هم فاله و هم تماشا. دید و بازدید، تفریح، مسافرت و البته شیرینی، آجیل، تنقلات، غذاهای رنگ ووارنگ و چیزای دیگه ای به جز اینا. اگه بعد از تعطیلات احساس سنگینی می کنین معنی اش اینه که بدنتون نیاز به تمیزکاری و سم زدایی داره. حالا خوبیش اینه با مواد غذایی و ترفندهای طبیعی می تونین به هضم بهتر غذا کمک کرده، کبدتون رو تمیز و بیشتر از قبل احساس سبکی بکنین. با ما باشین تا با طبیعی ترین ترفندهای سم زدایی و تمیزی بدن آشنایتان کنیم.

آب لیموترش

به کار گیری لیموترش آسونترین و طبیعی ترین روش واسه به دست آوردن انرژی و احساس سبکی بعد از زیاده رویای عیده.

لیموترش با تحریک کارکرد کبد به هضم راحت غذا و تمیزی دستگاه گوارش کمک می کنه. این میوه پرخاصیت با وجود داشتن طعم ترش و اسیدی، خاصیت بازی داره و حالت اسیدی بدن بعد از مصرف غذاهای پرچرب و سنگین عید رو متعادل می کنه.

روش استفاده :
بعد از عید به مدت چند روز صبحا قبل از صبحونه ( ناشتا ) نصف لیموترش رو تو یه لیوان آب ولرم حل کرده و بخورین. حتی می تونین تموم طول سال این کار رو انجام بدین. سال بعد می تونین از چند روز قبل از عید این کار رو انجام بدین.

 

ترب مشکی و آرتیشو : واسه سم زدایی از کبد

ترب مشکی و آرتیشو یا همون کنگرفرنگی به کارکرد کبد کمک کرده و باعث تمیزی اون می شه. معمولاً پرخوریا و غذاهای چرب روزای عید کبد رو به زحمت میندازه و لازمه بعد از عید دستی به سر و روی این عضو حیاتی بکشین. این دو ماده غذایی پرخاصیت، باعث سم زدایی بدن می شه به خاطر اینکه توکسینا و سموم بدن رو دفع می کنه.

روش مصرف :
می تونین این دو سبزی رو به صورت جداگونه و یا با هم به صورت جوشونده بخورین. البته این جوشونده طعم خیلی دل پذیری نداره.

 

روغن گیاهی ( افشره خوراکی ) رزماری، ریحان یا ترخون

این روغنای گیاهی خواص فوق العاده ای دارن که به هضم راحت غذا و هم اینکه کارکرد خوب کبد کمک می کنن.

روش استفاده :
بعد از اینکه یه غذای سنگین و چرب میل کردین می تونین با به کار گیری این روغنای گیاهی ماساژ بدین و احساس سبکی بکنین. یک تا دو قطره از این روغنا رو تو یه قاشق چای خوری روغن زیتون حل کرده و شکمتون رو در جهت عقربهای ساعت ماساژ بدین. این کار رو صبح و شب انجام بدین. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که به کار گیری این روغنا واسه خانومای باردار، شیرده و بچه های زیر 6 سال پیشنهاد نمی شه.

آب معدنی واسه رفع حالت اسیدی بدن

بدن ما به خصوص کلیه هامون به آب نیاز دارن تا توکسینا یا همون سموم رو دفع کنن. تعطیلات عید با مصرف شکلای جور واجور شیرینی جات، آجیل، تنقلات و غذاهای چرب زیاد باعث افزایش حالت اسیدی بدن می شه. باید بدونین که مواد معدنی مانند منیزیم و کلسیم هم اینکه آبای پر از بیکربنات سدیم به تنظیم حالت اسیدی بدن کمک می کنن.

روش مصرف :
به طور مرتب آب بخورین. آب شیر، آب چشمه و آبای معدنی پر از منیزیم و کلسیم رو دریابید. حواستون باشه واسه دوری از نفخ، در طول روز نباید بیشتر از دو لیوان آب گازدار بخورین.

 

درخت غان واسه دفع سموم بدن

درخت غان باعث تحریک کارکرد بخشای بدن به خصوص کبد می شه و مواد زائد و سمومی که در طول تعطیلات در بدنتون تلنبار شدن رو دفع می کنه. وقتی که بدن تمیز باشه بهتر و با انرژی بیشتری کار می کنه.

روش استفاده :

 یه قاشق غذاخوری شیره گیاه غان رو تو یه لیوان بزرگ آب حل کرده و قبل از هر وعده غذایی بخورین. این کار رو به مدت دست کم 3 هفته تکرار کنین تا انرژی تون زیاد، بدنتون تمیز و پوستتون روشن شه.

بادیان رومی ( انیسون ) و رازیانه واسه کاهش نفخ

این دو گیاه هم خونواده باعث هضم راحت غذا می شن. در واقع این گیاهان به درد بخور خاصیت بادشکن داشته و احساس سنگینی و نفخ رو از بین می برن.

روش استفاده :
یه قاشق چای خوری از انیسون و رازیانه رو با 200 میلی لیتر آب جوش به مدت 10 دقیقه دم کنین. بعد از وعده های ناهار و شام به خصوص وقتی که غذای سنگین میل می کنین از این جوشونده بخورین. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین مصرف این گیاهان واسه آدمایی که از سرطان رنج می برن پیشنهاد نمی شه به خاطر اینکه کارکرد استروژنی دارن.

منبع : tebyan.net

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *