با این ترفندها چاقی را ضربه فنی کنید | رژیم غذایی

با این ترفندها چاقی رو ضربه فنی کنین

هادی اسماعیلی متخصص داروسازی بالینی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: با پیشرفت زندگی شهرنشینی، کاهش جنب و جوش و فعالیت بدنی و افزایش کالری دریافتی افراد، چاقی و اضافه وزن یکی از معضلات جوامع بشری حساب می شه.

ایشون گفت: چاقی و اضافه وزن نقش اساسی در دچار شدن به بیماریایی مانند سندرم متابولیک، دیابت و بیماریای قلبی – عروقی داره. مشکلات قلبی-عروقی مهم ترین دلیل مرگ و میر در کشورای پیشرفته هستش.

این متخصص داروسازی بالینی گفت : آنتروپومتریک عامل (پارامترهای وضعیت بدنی) شاخصای زیادی هستن که شامل مواردی مانند اندازه دور شکم، BMI و قده. یکی از مهم ترین شاخصایی که واسه امتحان اضافه وزن یا چاقی بکار میره BMI (شاخص توده بدنی) است که از تقسیم وزن طبق کیلوگرم بر مجذور قد طبق متر به دست میاد.

اسماعیلی اعلام کرد: اگه BMI شخصی بین ۲۰ تا ۲۵ باشه وزن ایشون در محدوده نرمال قرار داره و اگز شاخص توده بدنی بین ۱۷ تا ۲۰ باشه شخص دچار کمبود وزنه. هم اینکه اگه BMI کمتر از ۱۷ باشه فرد لاغر حساب می شه.

ایشون اضافه کرد : اگه BMI بین ۲۵ تا ۳۰ باشه شخص دچار اضافه وزنه و اگه شاخص توده بدنی بیشتر از ۳۰ باشه، شخص گرفتار به چاقیه. اولین اقدام واسه رفع مشکل چاقی به کار گیری رژیم غذایی کم کالری، افزایش جنب و جوش و فعالیت بدنیه.

این متخصص داروسازی بالینی پیشنهاد کرد: افراد ورزشی رو انتخاب کنن که منتهی به افزایش ضربان قلب، تنفس و تعریق شه. پس روزانه افراد باید دست کم به مدت ۱۰ دقیقه یا سه بار در هفته به مدت نیم ساعت ورزش هوازی بکنن.

اسماعیلی گفت: در مورد رژیم غذایی افراد باید توجه داشته باشن که واسه کاهش وزن باید روزانه ۵۰۰ کیلوکالری از انرژی دریافتی شون رو کم کنن. البته نباید این نکته رو از یاد برد که اگه شخصی فقط به وسیله دارو موفق به رسیدن به وزن مطلوب شد، پس از شش ماه دوباره به وزن اولیش برمیگرده.

ایشون گفت: اگه فردی که دارای BMI بیشتر از ۲۷ه دائم حدود ۲ ماه با در نظر گرفتن این روش (کاهش انرژی دریافتی و افزایش فعالیت بدنی) بکنه و با در نظر گرفتن نظر دکتر نیاز به دارو داشته باشه، می تونه مبادرت به مصرف دارو کنه. از طرفی دسته ای از داروها که به نام “ارلیستات” شناخته می شن با کنترل کردن آنزیم لیپاز در داخل روده ها تنها منتهی به دفع ۳۰ درصد از چربی غذای مصرفی می شن. پس پیروی از رژیم غذایی درست در کنار مصرف دارو لازمه.

این متخصص داروسازی بالینی اضافه کرد: گروه دیگری از داروهایی که واسه کاهش وزن به کار برده می شن، فیبرهای محلول هستن که حجم خیلی از فضای معده رو اشغال می کنن. هم اینکه با چربی و کربوهیدراتا پیوند میدن و دلیل دفع اونا می شن.

اسماعیلی با اشاره به اینکه داروهای لاغری جلبک سبز هم شامل این فیبرای محلول هستن؛ گفت: مصرف سالاد و سبزیجات قبل از خوردن غذا هم جانشین مناسبی واسه این گروه از داروها هستش. چون سبزیجات علاوه بر اینکه حجم خیلی از فضای معده رو پر می کنن، شامل کالری کمی هم هستن.

منبع :

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *