با این خوراکی ها بوی بد دهان را از بین ببرید

: روشای نابود کردن بوی بد دهن

بوی بد دهن حس ناخوشایندیه که بیشتر ما اونو تجربه کردیم . این بوی بد علاوه بر اینکه خود فرد رو آزار می ده موجب آزار بقیه هم میشه . علل مختلفی واسه بوی بد دهن گفته شده که با مراجعه به دکتر میشه دلیل اونو یافت و واسه درمان اون دست به کار شد.

بوی بد و نامطبوع دهن هم واسه خودتون و هم واسه بقیه آزار دهنده س.این موضوع اونقدر جدیه که می تونه روی رابطه شما با بقیه تاثیر بزاره. پیشگیری و درمان بوی بد دهن فقط وقتی ممکنه که فضای دهن رو پاک کنین و مواد سمی و موثر روی بزاق رو کم کنین.

با بهداشت دهن و دندون میشه تا اندازه ای از بوی بد دهن پیشگیری کرد . خیلی از داروهای خونگی طبیعی هست که به کنترل مشکل بوی بد دهن کمک می کنه. اگه بوی بد دهن حتی پس از رعایت بهداشت مناسب دهن و دندون و با به کار گیری درمانای طبیعی ادامه یابد ، شما نیاز به مراجعه به یه دندانپزشک واسه پیدا کردن دلیل باشین تا مشکل رفع شه.

بعضی مواد غذایی و نوشیدنیا موجب تشکیل بوی بد دهن و نفس بدبو می شن که از اون جمله میشه به پیاز، سیر، گوشت، قهوه، الکل، و نوشیدنیای گازدار اشاره کرد. بوی بد دهن بیشتر به واسطه ترکیبات گوگردی فرار و در زمان گوارش اونا شکل میگیره.

دنبال نکردن یه روال مناسب بهداشت دهن و دندون هم می تونه به ایجاد مشکل بوی بد دهن منجر شه. با این وجود، روشای طبیعی بسیاری واسه بهبود بوی دهن و خوشبو کردن نفس وجود دارن که در ادامه به بعضی از اونا می پردازیم.

راهکارهایی واسه نابود کردن بوی بد دهن

: با این خوراکیا بوی بد دهن رو از بین ببرین

واسه نابود کردن بوی بد دهن آب زیاد بخورین

نوشیدن آب بیشتر

هممون میدونیم که نوشیدن آب واسه سلامت بدن آدم خوبه. آب، بدن رو هیدارته نگه می داره و فواید اون از تقویت سلامت مغز تا بهبود حالت کشسانی پوست رو شامل می شه. هم اینکه، آب به عنوان یه خوشبو کننده نفس طبیعی کارایی داره. نوشیدن آب به پاکسازی باکتریای تولیدکننده بوی بد که در دهن خشک فعالیت بیشتری دارن، کمک می کنه. نوشیدن آب به اندازه کافی در روز به پاکسازی باقیمونده مواد غذایی از روی زبون و دندانا هم کمک می کنه و در نتیجه در کاهش تولید بوی بد اثر میذاره.

بیشتر ماستا شامل بعضی پروبیوتیکا هستن. واسه بهره مندی از فواید بیشتر به دنبال برچسبای غنی شده با ویتامین D و شامل باکتری پروبیوتیک باشین. پروبیوتیکا باکتریای خوبی هستن که به ایجاد تعادل قدرت در دهن کمک می کنن و جمعیت باکتریای خوب در برابر باکتریای بد رو زیاد می کنن. جمعیتای سالم از باکتریای خوب در حالت عادی نفس رو خوشبو می کنن.

نوشیدن شیر

علاوه بر ماست غنی شده، نوشیدن شیر – بدون چربی و کامل – هم می تونه به مقابله با بوی بد دهن کمک کنه. چربی شیر و محتوای آب اون در خوشبو کردن نفس مخصوصا وقتی که سیر مصرف کرده باشین، نقش دارن.

نوشیدن چای سبز

نوشیدن چای سبز به نابود کردن بوی بد دهن کمک میکنه

پژوهشا نشون دادن که چای سبز شامل پلی فنولا هستش که در حالت عادی به خوشبو کردن نفس کمک می کنه. هم اینکه، چای سبز می تونه در پیشگیری از پوسیدگی دندون، مقابله با بعضی شکلای جور واجور سرطان دهن، و بهبود کاهش وزن نقش داشته باشه.

به کار گیری آدامس یا خوشبوکنندهای شامل زایلیتول

آدامس های شامل زایلیتول، یه الکل قند که باکتریا رو تغذیه نمی کنه، می تونه در خوشبو کردن نفس و کاهش بوی بد دهن اثر داشته باشه. آدامس یا خوشبوکنندهای شامل زایلیتول می تونن پوششی لغزنده روی دندانا و لثه ها بسازن و از این روش باکتریا رو دور نگه دارن. زایلیتول یه ماده غذایی با گلیسمیک پایینه که پوسیدگی دندون رو تقویت نمی کنه.

مصرف فلفل دلمه ای قرمز خام

مواد غذایی پر از ویتامین C مانند فلفل دلمه ای قرمز یا کلم بروکلی گزینه خوبی واسه مقابله با بوی بد دهن و خوشبو کردن نفس هستن. خوردن فلفل دلمه ای قرمز خام و بروکلی که از محتوای ویتامین C بالایی بهره مند هستن، جمعیت باکتریای تولید کننده بوی بد دهن رو کم می کنه.

خوردن یه سیب در روز

با خوردن سیب از بوی بد دهن خلاص شید

اگه به سیر علاقمند هستین، واسه مقابله با بوی ناخوشایند اون می تونین خوردن یه سیب خام رو مورد توجه بذارین. سیب خام بوی دهن پس از خوردن سیر رو خنثی می کنه. واقعا، مطالعه ای که در سال 2016 در نشریه Journal of Food Science منتشر شد، قدرت سیب خام در مقابله با بوی بد تولید شده از سیر رو تایید کرد. به شرکت کنندگان در این مطالعه پس از مصرف سیر، سیب خام، کمپوت سیب و آب سیب داده شد. آدمایی که سیب خام مصرف کرده بودن به طور زیادی کاهش بوی بد دهن طی 30 دقیقه رو تجربه کردن. کاهوی خام هم می تونه اثری مشابه به همراه داشته باشه.

استفاده گیاهان دارویی

درخت چای، آویشن، ارگانو، میخک، دارچین، و هل می تونن در کاهش بوی بد دهن موثر باشن. جویدن برگ یا غلاف مثل این گیاهان دارویی می تونه به خوشبو شدن نفس کمک کنه. گیاهان دارویی سبز باید به صورت تازه مصرف شن چون نمونه های خشک شده بدون بعضی از روغنای فرار هستن. جعفری، ریحان و نعناع هم می تونن در بهبود بوی دهن و مقابله با بوی بد کمک کنن.

درباره دهانشویها چیجوری؟

همیشه نسبت به به کار گیری دهانشویهای شامل الکل اخطار داده شده چون لثه ها رو خشک می کنن و هم اینکه احتمال عفونت رو زیاد می کنن. در مقابل، به کار گیری اجناس طبیعی که مثلا شامل درخت چای، میخک، هل، ارگانو یا آویشن هستن، پیشنهاد می شه که همه در خوشبو کردن نفس و بهبود بوی دهن نقش دارن.

چه وقتی باید بوی بد دهن رو جدی بگیریم؟

اگه بوی بد دهن شما از بین نمی ره، این شرایط می تونه با مشکلات سلامت جدی تر در رابطه باشه. اگه پس از اقدامای جور واجور، مثل مواردی که در بالا به اونا گفته شد، بازم با بوی بد دهن مواجه هستین به دکتر مراجعه کنین تا دلیل دقیق اون شناسایی شه.

با این خوراکیا بوی بد دهن رو از بین ببرین

4.451
منبع : عصر ایران / م.ف

.

منبع :

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *