با این خوراکی ها حافظه تان را تقویت کنید! | طب ایرانی

مجموعه: داروهای گیاهی و طب سنتی

 خیلی از ما بر این باوریم که نمیشه تغییری در کارکرد مغزی درست کرد. به این معنا که هرکی با تواناییایی به دنیا میاد که تا آخر عمر با همون اندازه تواناییا باید زندگی کنه. انگار تقدیر الهی رو واسه این موضوع در نظر می گیریم که بعضی افراد برحسب ذات و خلقت خود حافظه خوبی دارن و از طرف دیگه فراموشی جزء جدانشدنی زندگی یه سریای دیگه از افراده و نمیشه کاری کرد.

 یادت نره مویز بخوری!
مویز یه جور کشمشه و از جمله مواد غذایی تقویت کننده حافظه هستش. از گذشته واسه تقویت عملکردهای مغزی خصوصا واسه کودکان، اونا رو به خوردن مویز پیشنهاد می کردن. این ماده غذایی به درد بخور می تونه به عنوان یه میان وعده مغذی در نظر گرفته شه. در احادیث و روایات زیادی هم به نقش مویز در تقویت حافظه و جلوگیری از فراموشی اشاره شده. مویز پر از ویتامین هاست و می تونه از بروز خیلی از بیماریا از جمله فراموشی پیشگیری کنه. اگه می خواین به داشتن حافظه قوی معروف باشین، مویز رو یادتون نره.

با این خوراکیا حافظه تون رو تقویت کنین!

مویز یه جور کشمشه و از جمله مواد غذایی تقویت کننده حافظه هستش

 
شربت زعفران واسه تمرکز بیشتر
بعضی وقتا ضعف حافظه به کارکرد مغز ارتباطی نداره و به دلیل نبود تمرکز است. یعنی فرد حافظه خوبی داره اما واسه به ذهن سپردن موضوعات تمرکز لازم رو نداره. در این موارد میشه با بهبود تمرکز توقع داشت که حافظه هم بهبود یابد. تقویت قلب هم می تونه در این مورد اثر داشته باشه. تقویت کنده های قلب مثل زعفران، به، بالنگ و. . . می تونن به طور غیر مستقیم بر بهتر شدن حافظه تاثیر دارا باشن. به و بالنگ رو میشه به صورت مربا یا به شکلای دیگه مثل رب به استفاده کرد. زعفران هم به شکل شربت یا به صورت دمکرده در غذاهای جور واجور پیشنهاد می شه. 

زعفران  به شکل شربت یا به صورت دمکرده، بر بهتر شدن حافظه تاثیر داره

 
در مصرف خرما صرفه جویی کنین!
بعضی مواد غذایی با اینکه به درد بخور هستن و بارها مصرف اونا پیشنهاد می شه اما مصرف زیادتر از اندازه این موادغذایی می تونه اثر داغون کننده بر حافظه داشته باشه. باید به اندازه مصرف این مواد توجه داشته باشیم و از زیاده روی در مصرف شون دوری کنیم.

از جمله این مواد غذایی میشه به خرما اشاره کرد. خرما از جمله مواد غذاییه که بنظر میاد هیچ ضرری نداره و بعضی افراد هر روز اونو مصرف می کنن اما باید این نکته رو در نظر داشته باشین که مصرف افراطی خرما می تونه تاثیر منفی بر حافظه داشته باشه. این رو هم یادتون باشه که خرمای خشک تاثیر منفی کمتری بر حافظه داره.  

خرما از جمله مواد غذاییه که واسه تقویت حافظه خوبه

 

 رزماری، سمبل حافظه
اکلیل کوهی یا رزماری به عنوان نماد حافظه و عملکردهای مغزی در نظر گرفته می شه. این گیاه با خاصیت خاص خود می تونه گردش خون و دستگاه عصبی رو تحریک کنه. از رزماری علاوه بر فایده های درمانی واسه بعضی بیماریا، میشه در تقویت حافظه و قدرت ذهنی استفاده کرد. واسه به کار گیری اکلیل کوهی می تونین اونو با آب بجوشونین و همراه عسل استفاده کنین. مصرف روزانه این گیاه می تونه از ضعف قوای فکری پیشگیری کنه.

 اکلیل کوهی یا رزماری به عنوان نماد حافظه و عملکردهای مغزی در نظر گرفته می شه.

 

کندر، اکسیر حافظه
کندر خوراکی گیاهیه که فایده های درمانی زیادی داره، تقویت اعصاب و حافظه هم از جمله این موارده. تعداد خیلی از احادیث و روایات به کار گیری کندر واسه تقویت حافظه و جلوگیری از فراموشی رو پیشنهاد کردن و اونو واسه بدن به درد بخور دونسته ان. حتی در بعضی متون واسه افزایش هوش کودکان هم به مصرف کندر اشاره شده. اما نقش کندر بیشتر از هرچیز در تقویت حافظه س. میشه کندر رو در آب خیس کرده و همراه عسل مورد استفاده قرار داد تا خواص تقویت کنندگی اون واسه تقویت حافظه بیشتر شه.

 

 کندر خوراکی گیاهیه که، واسه تقویت اعصاب و حافظه خوبه

عسل و شکلای جور واجور مغزها، مقویای مغزی
مغزهایی مثل گردو، بادام و فندق تا حدی می تونن دلیل افزایش جرم مغز و بهبود بعضی عملکردهای مغزی از جمله تقویت حافظه شن. می تونین مصرف این مواد رو در برنامه غذایی روزانه خود بذارین و تاثیر اونو در حافظه تون ببینین. کلا مغزها می تونن تاثیر مطلوبی بر کارکرد مغزی دارا باشن. هم اینکه عسل هم از دیگر مواد غذاییه که تاثیر اون در تقویت حافظه غیر قابل انکاره. مصرف یه قاشق مرباخوری عسل به صورت ناشتا واسه تقویت حافظه پیشنهاد می شه.

عسل از دیگر مواد غذاییه که تاثیر اون در تقویت حافظه غیر قابل انکاره

 
اسطوخودوس از گذشته تا کنون
حافظه رو هم مانند بقیه تواناییا میشه تقویت کرد و پرورش داد. طب سنتی واسه تقویت حافظه پیشنهادهای مختلفی داره که میشه از هر کدوم از اونا به طور متناسب استفاده کرد. بعضی مواد خوراکی با پاکسازی مغز و واقعا تمیز و شفاف کردن سلولای مغز و مایع میان سلولی دلیل بهبود کارکرد مغز و تقویت حافظه می شن.

از جمله این گیاهان اسطوخودوسه که از گذشته تا کنون واسه بهبود بیماریای مربوط به قوای فکری، سرگیجه، فراموشی و… مورد استفاده قرار می گرفته. اسطوخودوس رو میشه به صورت عرق، دمکرده یا حتی چای مصرف کرد. در اول مصرف میشه تا سه استکان از این عرق رو در روز مصرف کرد. در ادامه روزی یه استکان عرق اسطوخودوس واسه تقویت حافظه پیشنهاد می شه.

 روزی یه استکان عرق اسطوخودوس واسه تقویت حافظه خوبه

  

.

منبع :

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *